Festiwal Around the Rock jest organizowany przez  Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz władze Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Festiwal „Around the Rock” powstał w 2003 roku, jako mały przegląd kapel rockowych. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym imprezy jest  Grzegorz Wolny

W pierwszym festiwalu brało udział około 500 osób a głównymi gwiazdami były okoliczne bardziej znane zespoły.

Z założenia miał to być festiwal promujący lokalne zespoły muzyczne, dający możliwość wystąpienia na scenie przed publicznością. Jednak z każdą edycją przeradza się w imprezę o coraz większym zasięgu. Festiwal nie ogranicza się do jednego gatunku muzyki, ale jest otwarty na niemal wszystkie współczesne nurty muzyki rockowej a także punkrockowej, regeaowej. „Around The Rock” adresowany jest do mieszkańców całej Polski oraz zagranicy bez ograniczeń wiekowych. Daje możliwość spotkań, wymiany doświadczeń i własnej prezentacji. Wyłania najciekawszych wykonawców poprzez obecne na imprezie media oraz jury składające się z wybitnych instrumentalistów, recenzentów muzycznych, prezenterów rozgłośni radiowych którymi do tej pory byli między innymi: Marek WiernikAdam Dobrzyński, Jacek Caba, Michał KirmućRobert Zawieja, Tomasz Kasprzyk, Zbigniew Hołdys, Mariusz Owczarek, Zbigniew Zegler, Piotr Baron, Romuald Jakubowski, Jacek Kruczek itd.

Festiwal jest przedsięwzięciem kulturalnym propagującym aktywny i wolny od nałogów styl życia, stanowi alternatywę spędzania czasu wolnego.

Głównym celem projektu jest wzrost rozpoznawalności festiwalu „Around The Rock” w regionie, w kraju i zagranicą oraz promocja kultury śląskiej. Długofalowym efektem realizacji projektu będzie wzrost liczby aktywnych uczestników festiwalu, tj. dzieci i młodzieży szkolnej, wzrost liczby rodzin korzystających z imprezy oraz innych zainteresowanych stowarzyszeń i grup nie tylko z kręgu kultury.